Aby drewniane meble zachowały piękny wygląd należy odpowiednio o nie dbać. To, w jaki sposób należy to robić, determinuje zarówno sam gatunek drewna jak i sposób jego wykończenia. Podpowiadamy, jak czyścić i pielęgnować meble, wykorzystując do tego także domowe sposoby.
Na pielęgnację mebli składają się dwa etapy: czyszczenie i konserwacja przy użyciu specjalnych środków. Ważne jest, aby przeprowadzać je oddzielnie i we właściwej kolejności (najpierw czyszczenie).
Etap pierwszy: czyszczenie mebli drewnianych
Podstawą w pielęgnacji drewnianych mebli jest regularne usuwanie z nich kurzu i zabrudzeń oraz zapobieganie powstawaniu zabrudzeń trudnych później do usunięcia.
Drewniane meble nie lubią wody. Dlatego kurz z nich najlepiej jest wycierać wilgotną szmatką, i jeśli zachodzi taka potrzeba, przetartą powierzchnię należy wytrzeć do sucha. Najlepsza do tego będzie miękka szmatka bawełniana lub z mikrofibry.
Wilgotną szmatkę można też zastąpić jednorazowymi szmatkami antystatycznymi, ale zanim je kupimy warto sprawdzić czy polecane są one do czyszczenia drewnianej powierzchni. Wcześniej warto je również wypróbować na niewidocznej części mebla. Do czyszczenia drewnianych mebli nie można używać mleczek do szorowania, ostrych gąbek, kuchennych detergentów.
Pamiętajmy, że czyszczenie usuwa warstwę ochronną z mebli, dlatego po pierwszym etapie pielęgnacji nie można zapomnieć o drugim, czyli konserwacji.
Etap drugi: konserwacja drewnianych mebli
Drugim krokiem w pielęgnacji mebli jest ich konserwacja. Do tego celu należy stosować przeznaczone do tego celu preparaty (spraye, mleczka, pasty), które mają działanie antystatyczne i zabezpieczają powłokę drewna. Środki te ograniczają osiadanie kurzu, nadają im połysk oraz tworzą dodatkową warstwę ochronną dla mebli – po ich nałożeniu powstaje filtr, który zapobiega zarysowaniom, powstawaniem plam i zacieków.
Preparaty do konserwacji drewna nakłada się na miękką szmatkę i delikatnie wciera się w powierzchnię mebla, po czym poleruje do uzyskania pięknego połysku.
Wybierając gotowe preparaty do czyszczenia mebli warto zwrócić uwagę na ich skład. Nie kupujmy tych, w których składzie znajduje się alkohol metylowy lub metoksyizopropanol, ponieważ mogą one być przyczyną bólu lub zawrotów głowy. Bezpieczne preparaty bazują na alkoholu etylowym, który jest dla człowieka bezpieczny. Gotowe preparaty do pielęgnacji drewnianych mebli są co prawda wygodne i szybkie w użyciu, ale ich największym mankamentem jest cena.
Domowe sposoby pielęgnacji mebli
- Polerowanie drewnianych mebli olejem rycynowym wymieszanym z odrobiną ciepłej wody – dobry sposób antystatyczny i nabłyszczający.
- Wazelina na drobne rysy – zarysowane miejsce wypełniamy wazeliną, zostawiamy ją na kilkadziesiąt godzin – po czym przecieramy i polerujemy.
- Przemywanie powierzchni ciemnych mebli drewnianych wodą z naparem z herbaty. Usuniemy nie tylko kurz ale odświeżymy i pogłębimy również kolor drewna.
Jeśli nie jesteśmy pewni w jaki sposób konserwować meble, warto kierować się zaleceniami producenta. Wówczas mamy pewność, że meble będą odpowiednio zadbane i nie zniszczymy ich używając niewłaściwych preparatów. Warto również pamiętać, aby sposób konserwacji mebli dostosować do sposobu wykończenia drewna.
Meble lakierowane. Ich konserwacja jest prosta i mało wymagająca. Ogranicza się praktycznie do przecierania ich powierzchni wilgotną szmatką. Do ich czyszczenia absolutnie nie można używać ostrych gąbek i trących środków czyszczących – po ich użyciu lakierowana powierzchnia zostanie zarysowana.
Konserwacja mebli bez wątpienia przedłuża ich żywotność. Ale równie ważne jest właściwe obchodzenie się z nimi. Pamiętajmy, że drewniane meble nie lubią, jeśli odstawiamy na nich gorące naczynia, donice z kwiatami, naczynia o szorstkim spodzie.